V zajatí manipulácie

Autor: Martin Macák | 21.10.2012 o 19:49 | (upravené 21.10.2012 o 21:39) Karma článku: 4,29 | Prečítané:  698x

Čo je to manipulácia, resp. čo znamená manipulovať alebo byť manipulovaný? Zaujímavá otázka, najmä keď sa zamyslíme, čo a kto sa nás vlastne nesnaží manipulovať, resp. koho a čo sa nesnažíme manipulovať my. Manipulácia je záležitosť, nad ktorou sa nezamýšľame, lebo nemáme dôvod a potrebu proti nej niečo robiť. Pritom za manipuláciu (ovplyvňovanie nášho názoru a úsudku) môžeme označiť všetko od presadzovania názorov jednotlivcov alebo skupín (motivačný rečníci, politici, náboženstvá...) cez  rôzne druhy reklamných prvkov (billboardy, televízne reklamy, obchodníci...) až po mimoriadne rafinované metódy nevedomej / podvedomej manipulácie (usporiadanie tovaru v obchodných domoch, podprahové signály v rôznych spotoch, filmoch, nočných správach a pod.). Táto manipulácia však patrí medzi tie najzákernejšie, nakoľko pokiaľ človek neštuduje, o čo sa jeho okolie snaží, reaguje presne tak, ako si to manipulačná čata naplánuje - ako ovce v stáde.

V komplexnosti manipulácia patrí v každej jednej knihe o úspešných k základným predpokladom úspechu. Spravidla sa vždy medzi riadkami píše, že zvíťazí a uspeje ten, kto bude natoľko schopný, že nájde spôsob, ako manipulovať davom natoľko, aby ho začal nasledovať. Umenie je však v tom, aby vedené stádo nemalo dostatok času zamýšľať sa nad tým, či to, čo robia, im zaručí to, čo im vodca stáda sľubuje. Pokiaľ sú dostatočne vyťažený a nemajú čas sa zastaviť a zamyslieť sa nad tým, čo robia, budú sa snažiť sami manipulovať svoje okolie pre myšlienku, ktorej nerozumejú, ktorú im nadiktoval niekto iný. Jedna zaujímavá kniha tento systém rozdeľuje na 3 kategórie ľudi:

1. Dav hlupákov, ktorí si nevedia utvoriť vlastný názor, hľadajú si vzory v iných a nechajú si diktovať, ako majú žiť, čo majú robiť.

2. Kasta chytrákov, ktorí diktujú hlupákom, ako majú žiť, čo majú robiť a čo si majú myslieť.

Zmieňuje sa ešte o jednej kategórii, a to o veľmi úzkej skupinke múdrych (ja ich nazývam "vychcálkov"), ktorí stoja nad kastou chytrákov a davom hlupákov. A prečo "vychcálkovia"? Pretože ovládajú manipulačné metódy, ako nakloniť k sebe chytrákov bez toho, aby cítili, že sú manipulovaný. Tí neskôr používajú tieto metódy (niekedy chabo interpretované) na dav hlupákov, ktorí sa nezamýšľa nad myšlienkou, že by sa ich snažil niekto manipulovať. Týmto porovnaním a pozorovaním som nechcel  nijako dehonestovať žiadne skupiny ani jednotlivcov, nakoľko by som išiel sám proti sebe. Keď sa zamyslíte, tento trojprincíp funguje a dá sa použiť ako vzorec na všetky prípady nadradenosti / podradenosti. Platí dokonca aj pri vzorcoch založených na hrdinských skutkoch. Ako príklad si zoberiem zosnulého Pavla Demitru. Mnohí za ním plačú, a mnohí ho nikdy naživo nevideli ani sa s ním nerozprávali. Na sociálnych sietiach sa však vyjadrujú, ako im bude chýbať a aká je to obrovská stráta pre národ. Aj tu však zafungoval rovnaký princíp, kde kasta chytrákov použila a využila smrť niekoho potenciálne známeho na zozbieranie masy, ktorou môžu neskôr manipulovať (či už sú to facebook fanpage na zozbieranie "lajkov" alebo televízne správy na zvýšenie sledovanosti - vyššia cena reklám).

Moja rada na základe skúsenosti? Študujte manipuláciu, študujte rétoriku (aj zakázanú!). Nie preto, aby ste mohli začať manipulovať davom, ale preto, aby ste mohli začať pred manipuláciou brániť. Keď človek nevie rozpoznať manipuláciu a efektívne sa proti nej brániť, resp. zvrátiť ju pre svoj prospech, dovolí tým ostatným stavať mu v jeho životnej ceste mantinely, nad ktorými sa nebude zamýšľať, či tam byť mali alebo nemali. Zoberie ich ako fakt a nechá sa viesť rovnako ako dobytok na porážku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?